Tesla Vertical Style Android Car Radio for Subaru Forester 2013-2017
$705.99 – $750.99Price range: $705.99 through $750.99
Tesla Style Big Size 10.4 Inch Full Touch Android 7.1/6.0 System Car GPS Navigation DVD Player Multimedia Player Headunit
For Subaru Forester 2013-17
Function & Definition: Android 6.0 System Capacitive Screen HD 1024*600 1080P HD Video CPU: Rockchip 3188 Cortex PX3 4-Core
2GB DDR3 RAM Memory
Built In 32/64GB Inand, Supports Max 64G Android 7.1 System Capacitive Screen HD 1024*600 1080P HD Video CPU: Rockchip 3188 Cortex PX3 4-Core
2GB DDR3 RAM Memory
Built In 32 Inand, Supports Max 64G
Internal Bluetooth Microphone
Built-In WIFI Module Support External 4G/3G Dongle/TMPS/USB&TF Card Connction/DVB-T/OBDⅡ/DAB+ USD Built-In Navigation With 3D Map (Map In Inand )
Quick Response After Lighting The Car: Within 1 Sec For Starting, Within 2 Secs For Sound,Within 3 Secs For Rearview,
Within 25 Secs For Operation When Tons Of Applications Installe
Support HD 2D & 3D Games
Front(Car DVR) And Rear Camera Can Work Together
Support Thousands Of APP Downloading From Android Market
Bluetooth Supports All Brands Cellphones,Phonebook Input,Music Playback, Supports Name Search By A-Z Video Support: WMV(VC1 Code)AVI (H.264, MPEG4,Xvid, WMV),MP4 (H.263, H.264, MPEG4), MPG(MPEG-2),M4V(H.264, MPEG4) Attention: About Installation Instruction Our this model does not have installation manual, it is plug and play for the installation, but we suggest that you find a local professional installation engineer or car A&V shop to install our unit in your car, so that it can avoid the possible damage to your dashboard and the head unit itself.

| Weight | 8 oz |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 31 in |
| OSD Language | Greek,Arabic,Latvian,Spanish,Malay,Icelandic,Italian,Japanese,Irish,Belarusian,Chinese (Traditional),Romanian,Bulgarian,Hungarian,Chinese (Simplified),Swedish,Korean,French,Danish,German,Norwegian,Finnish,Hebrew,Turkish,Russian,Portuguese,Lithuanian,Czech,Dutch,English,Slovenian,Maltese |
| Special Features | Cassette Player,FM Transmitter,Radio Tuner,Built-in GPS,MP3 Players,Mobile Phone,Bluetooth,Touch Screen,TV,Charger |
| Digital Media Format | JPEG,WMA,Mp3,Mp4 |
| Model Name | PG-SF01 |
| ROM | 32G |
| Forester-Year | 2014,2016,2015,2013 |
| Special Feature | Built-In Speaker/Microphone,Support 3G Network,Support 4G Network,Wifi Function,Support Steering Wheel Control,Support Can-Bus |
| Out Power | 4*60W |
| RAM | 2g |
| Subaru Model | Forester |
| For Vehicle Brands/Model | Subaru |
| Brand Name | CUSP |
| Interface | RCA |
| Item Weight | 7kg |
| TF/Micro SD Slot | 2 |
| Resolution | 1024*600 |
| Voltage | 12V |
| Din | One Din |
| Max External Memory | 64G |
| Item Size | 10.4 INCH |
| Material Type | ABS |
| Display Size | 10.4" |
| CPU | Android 6.0 64 bit system |
| Car Stereo fit | for Subaru Forester 2013 2014 2015 2016 2017 |
| Steering wheel function | Still work after install |
| Placement | Car Console |
| Network | Use WiFi Dongle or Mobile Hotspot |
| App download | Supports |
| Offline and Online Map | Supports |
| WiFi/Bluetooth | Supports |
| Android Car GPS/Car Radio | for Subaru Forester 2013 2014 2015 2016 2017 |
| Front/Backup Camera work with | for Subaru Forester 2013 2014 2015 2016 2017 |










K***r –
Delivery super fast all ok only not tested still recommend the store, sent super rapido apos the purchase
L***r –
Recommend. Everything works. Thank you very much
G***a –
Arrived sooner than expected, foremost looks nicely. Communication with the store was very good, very helpful