Tesla Vertical Style Android Car Radio for Honda Civic 2012- 16
$699.99
Availability:
In Stock
Category: Tesla Vertical Style Android Radios
Brand: Honda
Functions
| General Information | |
| Operation System | Pure Android 8.1 |
| RAM | DDR3 4GB memory |
| CPU | ALLWINNER T3 QUAD CORE /T8 Octa Core |
| ROM | 16GB Internal storage(about 10.58GB for user) or 32GB |
| Menu(OSD) Languages | Russian, English, Chinese, Spanish, Portuguese, Italian, French, Dutch, Turkish, Swedish, Norwegian, Polish, Japanese, Korean, Malayu, Indonesian (over 60 kinds) |
| Standard Features | GPS + FM/AM Radio + Bluetooth + USB + SWC + Built-in WiFi + DVR Support OBD/4G |
| Optional | DVR; DVB-T2/DVB-T MPEG4 Digital TV Box etc… Please contact us to adjust the price before payment |
| Display | |
| Display | Digital TFT LCD Monitor 16:9 |
| Resolution | 1024*600 HD |
| Touch Screen | High Quality Capacitive Touch Screen |
| Icons removable | Yes, can change the icon position on screen |
| DIY Main Menu Display | You can drag Search Bar, Weather Forecast widgets, Music/Radio/BT-Stereo Player,Apps or other Bookmarks on main menu to display |
| Internet | |
| 4G | Support WCDMA, EVDO,TD-SCDMA,FDD LTE |
| WiFi | Built-in WiFi Modem, support 802.11b/g/n WLAN Standard, High Performance |
| File Management | |
| File copy and detection | Yes |
| Android Apps Installation | Yes |
| Main Functions | Support download, install and delete over thousands of android apps |
| Official Software Edit | Support read and edit Word/Excel/Powerpoint/PDF/TXT if download & install office software |
| Desktop Applications | Weather, Clock, Wallpaper (live wallpaper orDIY wallpapersfrom Gallery Pictures) |
| Input Method | Google, sougou, perpetual calendar, google translator etc |
| Communication tools | MSN, Skype, Gmail, Twitter, Facebook, QQ, blogs etc |
| 3D Games | Support |
| GPS | |
| Supported Maps: | Support Google map online, i-Go, Navitel, Sygic, 3D maps, etc |
| GPS Languages | Arabic, English, Russian, Italian, Portuguese, Spanish, Dutch, French, Swedish, Czech, Danish, Finnish, Greek, Norwegian, Polish, Turkish, Ukrainian… |
| Navigation Software | Google map App |
| Radio | |
| AM Frequency Range | 522-1620KHz, 9KHz increment |
| FM Frequency Range | 87.50-108.0MHz, 0.05MHz increment |
| Radio Area | China, Europe, Eastern Europe, Russia, America 1, America 2, Japan, Austria |
| Pre-set Stations | 30 preset stations (FM 3*6, AM 2*6) |
| Bluetooth | |
| Calling Records | Dialed records, received calls, missed calls |
| Support A2DP(Bluetooth Music) | Yes, can play music from mobile phone via bluetooth |
| Support Phonebook | Yes, can download phonebook if your mobile support phone book download function |
| Support Phonebook Search | Yes, just input the first letter to find the associated name |
| Microphone | Built-in Microphone |
| SD&USB | |
| USB/SD Card Port | 2xUSB slot |
| Capacity |
Up to 32GB |
| Other | |
| DVR (Camera Optional) | yes |
| OBD | Support OBD II, can buy the OBD dongle from us |
| Rear View Camera | Support |
| Steering Wheel Control | Support |


Be the first to review “Tesla Vertical Style Android Car Radio for Honda Civic 2012- 16” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.