Tesla Vertical Style Android Car Radio For Ford Taurus 2012-2016
$699.99
Car Multimedia Player For Ford Taurus 2012-2016 With 13.3 inch Android 6.0 2+32G Vertical Screen Car GPS Navigation
System:Pure Android 6.0 Built-in GPS navigation-IGO, support 3D digital navigation maps
CPU :Quad-Core ARMv7 Processor(VFPv3,NEON)
Screen : High Definition Digital Capacitive
Screen Resolution: 1024*680
RAM Space: 2GB Memory: 32GB
Support Amplifier FR/FL/RR/RL 4-Channel Subwoofer Audio Output
Sound Equalizer: STANDARD,POP,ROCK,CLASSICAL, JAZZ,CUSTOM
Bluetooth:Free-hands,BT Music Mircophone Built in/Wifi Built in
Menu Languages: English/Spanish/French/German/Portuguese/Italian/Russian/Turkish/Norwegian/Japanese
Video Formats: Support MPEG-1/2/4,H264,RMVB,DivX…all Android videos, network mediaplaying, 1080P video
Audio Formats: Support MP3,WMA,WAV,AC3,OGG,FLAC etc,and network audio playing.
Picture Formats: Support JPEG, BMP, PNG,TIFF etc.
RADIO:FM/AM RDS
DVR:Support USB DVR connect
TV:Support Tv BOX
Screen Mirror-Link :Yes
steeling wheel control :Yes
Google play :Yes





| Weight | 6 oz |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 25 × 50 in |
| OSD Language | Korean,Thai,French,Turkish,Russian,Portuguese,Italian,Japanese,Chinese (Traditional),Chinese (Simplified) |
| ROM | 64GB |
| Digital Media Format | JPEG,WMA,Mp4 |
| Special Features | FM Transmitter,Mobile Phone,Radio Tuner,Built-in GPS,Touch Screen,bluetooth |
| Model Name | ws |
| For Vehicle Brands/Model | Ford |
| Ford Model | Taurus |
| Voltage | 12V |
| Special Feature | Support 4G Network,Support 3G Network,Wifi Function,Support Steering Wheel Control,Support Can-Bus |
| Interface | usb |
| RAM | 2g |
| Out Power | 45w |
| Operating System | Android |
| Din | One Din |
| Item Size | 13.3 |
| TF/Micro SD Slot | 0 |
| Taurus-Year | 2012,2014,2015,2013 |
| Item Weight | 6kg |
| Brand Name | DCHxing |
| Resolution | 1980×1280 |
| Material Type | plasic |
| Display Size | 13.3 |
| Max External Memory | 1T |








Reviews
There are no reviews yet.