Tesla Vertical Style Android Car Radio for Ford Escape 2013-17
$629.99
Availability:
In Stock
>>>>Main Features< <<<
| System | Android 8.1 |
|---|---|
| MCUVER | 8608-CHHWY-F128 Radio Chip NXP6686, AM / FM with RDS |
| RAM & ROM | 4GB DDR3 RAM Memory 32GB ROM |
| Core number | Hexa Core PX6 |
| Framework | Cortex-A9 32 Bit |
| Resolution | HD 1920*1080 or higher/Capacitive 5 Points Multi-Touch/ Dual Zone function 4K ISP Screen |
| SIZE | 10.4 Inch |
| Support | DVR OBD2 DAB+ Rear View Camera Mirror Screen for Android & iphone |
| Built-in WIFI functions | Use hotspot from your smartphone to connect internet Also can built-in Carplay. |
| Amplifier Chip | TDA7850 ; 4*50W max ( Superior sound ) |
| For installation | plug and play ,do not need to cut the dashboard and facial |
| Accessories | GPS Antenna ,gps map .usb adapter,power cable ,audio and video input cable ect |
| Fast Boot time | About 3s , Cold Boot time: about 20-25s |
| OSD Language: |
English / Russian / French / German / Spanish / Italian / Arabic
/ Portuguese / Turkish / Thai / Polish / Hebrew all 53 language
|
>>>>More Features< <<<
1. Support HD 1080P+Support Lossless music
2. Built-in Wifi / Support 3G/4G Network
3. Support Android App download and Google play store
4. Capacitive Multi-touch screen / Resolution HD 1920*1080 IPS Screen
5. GPS Navi
2. Built-in Wifi / Support 3G/4G Network
3. Support Android App download and Google play store
4. Capacitive Multi-touch screen / Resolution HD 1920*1080 IPS Screen
5. GPS Navi
6. Video Support: WMV(VC1 Code) AVI(H.264, MPEG4,Xvid, WMV),MP4 (H.263, H.264, MPEG4), MPG(MPEG-2),M4V(H.264, MPEG4)
7.Bluetooth Supports All Brands Cellphones,Phonebook Input,Music Playback,Supports Name Search By A-Z




| Special Features | Radio Tuner |
|---|---|
| Resolution | 1024X600 |
| Out Power | 4*60W |
| Brand Name | ZWNAV |
| Item Weight | 5kg |
| Item Size | 10.4 Inch |
| Display Size | 10" |
| Material Type | ABS |
| OSD Language | English |
| Voltage | 12V |
| Model Name | ZW-FK13 |
| Placement | In-Dash |
| Suit For | For Ford Kuga/Escape 2013+ |
| OS Android 7.1 | 32GB ROM 2GB RAM/64GB ROM 2GB RAM |
| car 1 din Ford Kuga 2015 2018 2016 radio | Ford Escape 2013 2017 2016 android car dvd |
| car dvd gps for Ford 2013 2015 2007 | car dvd android tesla style |
| Ford Kuga 2013 2015 216 multimedia | auto multimedia |
| android car stereo for Ford 2018 2015 | android car head unit for Ford Kuga 2013 2009 2007 |
| car dvd player for Escape 2017 2018 2016 | android 7.1 car dvd player for Escape 2018 2016 2014 |
| APPS | Such as Google Play Store .Skype. Youtube |
| multimedia for Ford Kuga 2016 2017 2015 | for Ford Escape 2015 2016 2018 car multimedia player |
| car 1 din for Ford 2015 2016 2017 | Big Screen for Ford Kuga 2018 2016 2014 |
Be the first to review “Tesla Vertical Style Android Car Radio for Ford Escape 2013-17” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.